×

لوله مسی؛ انواع، کاربرد، مزیت و محدودیت

خانه » مقالات » لوله مسی؛ انواع، کاربرد، مزیت و محدودیت
۱۴ آذر ۱۳۹۸

تاکنون در رابطه با انواع لوله‌ها مطالبی را آموختیم که می توان به برخی از این آهن آلات مانند لوله داربست، لوله جدار چاه، لوله اسپیرال و لوله مانسمان اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم لوله مسی را معرفی نماییم. لوله‌های مسی کاربرد فرآونی دارند که از جمله‌ می‌توان به استفاده از آن‌ها در سیستم‌های لوله کشی، سیستم‌های تهویه و سیستم‌های حرارتی اشاره نمود. در این مطلب به بررسی این موارد پرداخته‌ایم: دسته‌ بندی لوله های مسی از نظر کاربرد، دسته‌ بندی لوله های مسی با توجه به نیاز بازار، دسته‌ بندی لوله های مسی با توجه به ضخامت دیواره‌ ی آن ها، محدودیت‌های استفاده از لوله‌ مسی و مزیت‌های استفاده از لوله مسی.

در مطلب آینده به بررسی عوامل موثر بر قیمت لوله مسی خواهیم پرداخت.

دسته‌ بندی لوله های مسی از نظر کاربرد
لوله‌های مسی با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند در ۴ گروه مختلف قرار می‌گیرند که عبارتند از: لوله مسی شاخه‌ای، لوله مسی کلاف، لوله مسی کویل و لوله مسی مویین. در این قسمت هر یک از آن‌ها را به طور مختصر معرفی می‌نماییم. توجه داشته باشید که قیمت لوله مسی در انواع مختلف، متفاوت است.

لوله مسی شاخه:
در این لوله‌ها هیچ‌ گونه آلودگی وجود ندارد. و داخل این لوله‌ها کاملا هم سطح بوده و هیچ گونه آلودگی در آن مشاهده نمی‌شود. وجود این خصوصیات سبب گردیده تا این لوله‌ها هدایت الکتریکی بالایی داشته باشند و در برابر خوردگی نیز مقاوم باشند. از جمله کاربردهای این نوع لوله‌های مسی می‌توان به استفاده از آن‌ها در تاسیسات بیمارستان‌ها و تهویه مطبوع اشاره نمود.

لوله مسی کلاف:
لوله‌های مسی در ضخامت‌های متفاوت، قطرهای ۱/۴ اینچ تا ۸/۷ اینچ و طول ۱۵ تا ۵۰ میلی‌متر با توجه به نیاز مشتری تولید می‌شوند. این لوله‌های مسی جنس نرمی دارند همین امر عاملی گردیده تا از آن‌ها در سیستم‌هایی مانند، سیستم‌های لوله کشی، دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی استفاده نمود.

لوله مسی کویل
به این لوله‌ها، LWC نیز می‌گویند و در مبدل‌های حرارتی و دستگاه‌های حرارتی کاربرد دارند. از آنجایی که هدایت حرارتی مس دو برابر آلومینیوم است، در نتیجه راندمان انتقال حرارت بیشتری نشان خواهند داد.

لوله مسی مویین
به این لوله‌ها، Capillary نیز می‌گویند. چون این لوله‌های مسی قطر بسیار کمی دارند به همین دلیل به آن‌ها لوله مویی می‌گویند. در چیلرها و تبریدها از آن‌ها استفاده می‌نمایند. این لوله بین ورودی اپراتورها و خروجی فیلترها قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید این لوله‌ها در قطرهای بیش‌تر از ۶۴ میلی‌متر تنها به صورت شاخه در بازار موجود می باشد.

دسته‌ بندی لوله های مسی با توجه به نیاز بازار
قیمت لوله مسی در بازار نوساناتی دارد. لوله‌های مسی با توجه به نیازی که بازار دارد در سه دسته قرار می‌گیرند که عبارتند از DLP، TPC و DHP. که در این قسمت هر یک از آن‌ها را به طور مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لوله مسی TPC: این لوله‌ها به خاطر اینکه جریان الکتریکی را با سرعت خوبی انتقال می‌هند مصارف بالایی دارند.

لوله مسی DLP و DHP: این دو نوع لوله مسی علاوه بر دارا بودن جریان الکتریکی خوب، جوش‌کاری مناسبی نیز دارند همین امر عاملی گردیده تا از آن‌ها در ساخت مبدل‌های حرارتی استفاده نمایند.

دسته‌ بندی لوله های مسی با توجه به ضخامت دیواره‌ ی آن ها
از نظر ضخامت دیواره‌ لوله مسی نیز دسته‌بندی موجود است که به صورت L، K و M موجود می‌باشند. با توجه به ترتیب نوشته شده ضخامت این لوله‌ها کاهش می‌یابد. اما توجه داشته باشید که این سه گروه از لوله‌ها، قطر خارجی یکسانی دارند. برای مثال اگر بخواهند از این لوله‌ها در دستگاه‌های گرمایشی در منازل یا ساختمان‌های کوچک استفاده نمایند از کم ضخامت‌ترین نوع این لوله‌ها یعنی لوله M استفاده می‌کنند زیرا فشار در این نوع از دستگاه‌ها به میزان حداقل موجود می‌باشد. به منظور مصارفی مانند انتقال آب از نوع L این نوع از لوله‌ها استفاده می‌کنند.

محدودیت‌های استفاده از لوله‌ مسی
لوله های مسی تنها مقاومت خوبی در برابر اکسیژن محلول در آب دارند، بعبارتی مقاومت کمی در برابر انواع دیگر خوردگی و مواد شیمیایی دارند، تغییرات شیمیایی در دماهای بالای ضدیخ های پایه گلیکول موجب خوردگی لوله های مسی می گردد. از سوی دیگر این نوع خوردگی، در هنگام تابش شدید در سیستم های خورشیدی اتفاق می افتد. بنابراین نباید از این لوله‌ها در دستگاه‌های خورشیدی استفاده نمود. به عبارتی می‌توان گفت اگر سولفید هیدروژن چگالی بالایی داشته باشد، لوله‌های مسی آسیب می‌بینند.

لوله مسی: مزیت
تاکنون انواع دسته‌بندی‌های مختلف لوله مسی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم اکنون می‌توانیم مزایای این لوله را به صورت یک جمع‌بندی بیان نماییم. ۱- مناسب برای محیط زیست ۲- قالب ساده ۳- هزینه‌ی تولید پایین ۴- پخش دما به صورت یکنواخت در بدنه‌ی لوله ۵- قابلیت انتقال بالای حرارت

نتیجه گیری
لوله‌های مسی از نظر کاربرد در چهار دسته‌ی شاخه، کلاف، کویل و مویین از نظر نیاز بازار در سه دسته‌ی DLP، TPC و DHP و از نظر ضخامت دیواره به سه صورت L، K و M موجود می‌باشند. با توجه به مطالب ارائه شده اگر قصد خرید لوله‌های مسی را دارید باید با توجه به کاربرد مختلف هر یک، آن‌ها را خریداری کنید تا بعدها با مشکلاتی در حین پروژه مواجه نشوید. توجه داشته باشید که قیمت لوله مسی انواع مختلف، متفاوت است.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
  • عکس
  • قیمت
  • افزودن به سبد خرید
  • محتوا
  • زمینه های دلخواه
مقایسه