×

سایز میلگردها را چگونه تشخیص دهیم؟

خانه » مقالات » سایز میلگردها را چگونه تشخیص دهیم؟
۱۴ آذر ۱۳۹۸

در کارگاه‌های تولیدی امور زیادی به منظور کنترل و بازرسی محصولات صورت می‌گیرد تا بعدها به دلیل استفاده از این محصولات مشکلاتی حین ساخت‌و‌ساز و حین سرویس دهی نگیرد. یکی از مواردی که بررسی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است کنترل سایز میلگردها می‌باشد. شناسایی اندازه‌ی آن‌ها کار سختی نمی‌باشد. اگر در کارگاه تولیدی میلگردهایی با سایزهای نزدیک به هم وجود داشته باشند در این‌صورت ممکن است سایز آن‌ها با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. در این مقاله قصد داریم به چندین روش به منظور شناسایی اندازه‌ی میلگردها اشاره نماییم.

روش‌هایی به منظور تشخیص سایز میلگردها
همان‌طور که در قسمت بالا اشاره کردیم اگر چندین میلگرد که سایزهای نزدیک به هم دارند کنار هم قرار بگیرند ممکن است اشتباه گرفته شوند حتی ممکن است مهندسین ناظر هم در تشخیص کنترل سایز با مشکلاتی مواجه شوند بدین منظور قصد داریم روش‌هایی ساده به منظور تشخیص سایز میلگردها اشاره نماییم.

تشخیص سایز میلگرد از طریق کنترل چشمی
مهندسان ناظر با تجربه‌ای که در طول چند سال کسب نموده‌اند. با دیدن میلگردها به راحتی می‌توانند سایز میلگرد مد نظر را تشخیص دهند. این روش به شیوه‌ای متداول برای تشخیص سایز میلگرد تبدیل شده است اما توجه داشته باشید که مهندسین مبتدی به راحتی نمی‌تواند از طریق کنترل چشمی سایز میلگرد را تشخیص دهند. اما در کارخانه‌ها که میلگردهایی کنار هم قرار می‌گیرند که سایز آن‌ها تفاوت کمی با یکدیگر دارند تشخیص از طریق کنترل چشمی امکان پذیر نمی‌باشد. با توجه به وجود احتمال خطای چشمی، در آیین‌نامه‌های موجود نیز اجازه از طریق بازرسی چشمی داده نشده است.

تشخیص سایز میلگرد از طریق وزن کردن میلگرد با استفاده از ترازو
این روش نسبت به کنترل چشمی دقیق‌تر می‌باشد. در این روش یک متر میلگرد را وزن می‌کنند، سپس از طریق وزن به دست آمده قطر میلگرد را محاسبه می‌نمایند. تنها مشکل این روش پیدا کردن ترازو مخصوص به منظور اندازه‌گیری یک متر میلگرد سر یک پروژه می‌باشد.

۴/(۳٫۱۴* d^2 ) *یک متر*۷۸۵۰(وزن مخصوص)=وزن یک متر میلگرد

تشخیص سایز میلگرد از طریق کولیس
کولیس یکی از ابزارهای مهندسی می‌باشد که کاربرد فرآوانی در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت دارد. ابعاد شی مد نظر از طریق کولیس با دقت بالایی اندازه‌گیری می‌شود. در اندازه‌گیری میلگرد‌های آجدار به وسیله‌ی کولیس باید سه قطر را با توجه به نوع آج به کار رفته مورد بررسی قرار دهند. ۱- قطر اسمی ۲- قطر زمینه ۳- قطر خارجی. در یک مثال ساده این مفاهیم را مورد بررسی قرار می‌دهیم. فرض کنید میلگرد ۱۶ داشته باشیم که آج به کار رفته در آن به صورت یکنواخت باشد، در این‌صورت قطر اسمی آن برابر ۱۶، قطر زمینه ( بدون در نظر گرفتن آج ) برابر ۱۵، و قطر خارجی ( با در نظر گرفتن آج ) برابر ۱۸ می‌باشد.

تشخیص سایز میلگرد از طریق شابلون
با کمک شابلون‌ها می‌توان سایز میلگردها را تخمین زد. مهندسین ناظر شابلون‌های آماده‌ای را همراه خود دارند که سایز میلگردهای متفاوت در آن‌ها موجود می باشد. مهندسین با استفاده از این شابلون‌ها به راحتی می‌توانند سایز میلگردها را مورد بررسی قرار دهند. شابلون‌های موجود در این حوزه معمولا از فیلم رادیولوژی، روبان و ورق‌های نازک کانال کولر تهیه می‌شوند.

تشخیص سایز میلگرد استفاده از انگشتان دست
مهندسین بند انگشت‌های خود را از قبل اندازه‌گیری کرده‌اند. با گذاشتن بند انگشت خود بر روی میلگرد می‌توانند، سایز میلگرد مد نظر را متوجه شوند. این روش نیز از روش‌های متداول در اندازه‌گیری سایز میلگردها به شمار می‌آید البته توجه داشته باشید که تشخیص میلگرد ۱۸ و ۲۰ که تفاوت اندکی با یکدیگر دارند از طریق بند انگشت کار ساده‌ای نمی‌باشد.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از ریسمان
یکی از ابزارهای موجود در پروژه‌های ساختمانی ریسمان بنایی می‌باشد. با استفاده از این ابزار نیز می‌توان سایز میلگردها را تشخیص داد بدین صورت که ریسمان را دور میلگرد مد نظر می‌پیچند و از طریق اندازه‌ی حاصله می‌توانند محیط میلگرد را محاسبه نموده و سپس به قطر میلگرد پی ببرند.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از آچار فرانسه
با کمک آچار فرانسه مدرج نیز می‌توان سایز میلگردها را کنترل نمود در نظر داشته باشید که اگر این میلگردها از قبل علامت‌گذاری شده باشند در سریع‌تر انجام شدن کارها کمک شایان می‌کنند.

نکته‌ای در رابطه با استفاده از میلگردهای سایز نزدیک در پروژه‌ها
در صنعت ساخت‌و‌ساز مهندسین محاسب باید توجه داشته باشند که نباید از میلگردهایی با سایزهای نزدیک به هم استفاده کنند ( حتی الامکان )، زیرا ممکن است با بروز خطا مواجه شوند. این موضوع در خصوص فونداسیون‌ها بسیار رایج است. برای مثال مهندس ناظری به منظور نظارت سر پروژه‌ای حضور یافته بود مهندس محاسب آن پروژه از میلگردهایی با سایزهای نزدیک به هم استفاده نموده بود. ( سایزهای ۲۰، ۱۸، ۱۶ و ۱۴ ) اگر افرادی که بر سر پرو‌ژ‌ه حضور دارند افرادی با تجربه‌ی کاری زیاد هم باشند باز هم ممکن است با خطا مواجه شوند، به همین دلیل توصیه می‌شود از آرماتورهایی با سایزهای نزدیک به هم استفاده نشود ( بخصوص در نظارت فونداسیون ).

نتیجه‌گیری

از مقاله‌ی بالا به این نتیجه رسیدیم که به در ساخت‌و‌ساز مهندس محاسب باید در نظر داشته باشد که از میلگردهایی با سایزهای متوالی استفاده نکند زیرا با وجود تجربه‌ی کاری و ابزارهایی مانند ابزارهایی که در مقاله مطرح گردیده باز هم امکان خطا و اشتباه وجود دارد.

در این مقاله به بررسی ابزارهای مختلف به منظور اندازه‌گیری سایز میلگردها پرداخته‌ایم. اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید یا اطلاعاتی در رابطه با این موضوع دارید می‌توانید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
  • عکس
  • قیمت
  • افزودن به سبد خرید
  • محتوا
  • زمینه های دلخواه
مقایسه