×

ترکیه، نرخ میلگرد اروپا را هم پایین آورد

خانه » مقالات » ترکیه، نرخ میلگرد اروپا را هم پایین آورد
۰۹ آذر ۱۳۹۸

رکود بازار آهن، بسیاری از کشورهای جهان را دامن گیر کره است. از طرفی برخلاف رشد قیمت سنگ اهن، قیمت قراضه چند وقتی است که دچار ریزش شده است. ترکیه بعنوان بزرگترین واردکننده قراضه نقش مهمی در تعیین قیمت بازارهای جهان دارد. در حال حاضر سقوط قیمت قراضه، به کاهش قیمت میلگرد صادراتی اروپا کمک کرده است.

رقابتی شدن قیمت‌های میلگرد صادراتی اروپا و ترکیه
در روزهای آخرِ هفته قبل، میلگرد صادراتی از بنادر جنوبی اروپا علاوه بر کمبود تقاضا، تحت تاثیر رقابت با قیمت‌های ترکیه قرار گرفت و با قیمت‌های پایینتری به بازار عرضه شدند.

به گفته منابع اروپایی، تقاضای میلگرد در سطح جهان تضعیف شده است و علت آن را دو امر اساسی می دانند:

۱- خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۲- اثرات جنگ تجاری جهانی

اما نکته قابل توجه صدور حجم قابل توجهی از میلگرد اروپا به اسرائیل است که آمار نشان می‌دهد، چیزی حدود ۲۰ هزار تن در هر ماه می‌باشد.

با اینجال باتوجه به پایین آمدن قیمت‌های شمش و قراضه ترکیه، اروپا نیز قیمت‌های خود را ۳۵ دلار کاهش داده و هر تن میلگرد را بین ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار (فوب) می‌فروشند. این در حالی است که با وجود افت قیمت در بازار داخلی نیز، قیمت‌های بازار داخلی میلگرد در اروپا، در سطح بالاتری قرار دارد و به ارزش ۴۶۰-۴۷۰ دلار بر هر تن معامله می‌شود.

قابل ذکر است که قیمت میلگرد صادراتی ترکیه در ارزیابی متال بولتن ۴۰۰-۴۱۰ دلار به ازای هر تن در نظر گرفته شده است.

سقوط قیمت‌های بیلت آسیای شرقی به مرز روانی ۴۰۰ دلاری
قیمت‌های شمش آهنی در بازارهای جهانی از روز جمعه، ۲۰ سپتامبر به زیر مرز روانی ۴۰۰ دلاری رسید. این سطح آخرین بار دو سال قبل (۲۰۱۷) و پیش از ماه May دیده شده بود.
این روند با کاهش قیمت قراضه ترکیه تشدید شد. کشور ترکیه به جهت اینکه بزرگترین کشور واردکننده قراضه در جهان است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
روز پنجشنبه، شاخص قیمت قراضه وارداتی ترکیه ۹ دلار افت داشته است و به رقم ۲۲۶ دلار در هر تن رسیده است.

بنا بر شنیده‌ها، قیمت‌های بیلت معامله شده برای کشور فیلیپین در محدوده ۴۰۰ تا ۴۰۳ و برای کشورهای اندونزی و تایلند در محدوده ۳۹۰—۳۹۵ دلار در هر تن بوده است. این به معنای شکست سطح روانی ۴۰۰ دلاری است.
بیلت ایرانی نیز با وجود تحریم‌های آمریکا و عدم ارزیابی در متال بولتن، ۳۸۰ دلار بر هر تن Cfr برای کشورهای آسیای شرقی در نظر گرفته می‌شود..

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
  • عکس
  • قیمت
  • افزودن به سبد خرید
  • محتوا
  • زمینه های دلخواه
مقایسه